Moje články

Zobr. počet 

Olympijská sezóna klope na dvere (21.11.2013)

Olympijská sezóna klope na dvere(21.11.2013)

Pozdravujem Vás z lyžiarskeho strediska Muonio ležiace približne 200km nad polárnym kruhom, kde sme sa rozhodli absolvovať záverečnú prípravu pred začatím olympijskej sezóny.

Sústredenie Livigno-ITA (1.9.-16.9.2013)

Sústredenie Livigno-ITA (1.9.-16.9.2013)

Letná  predolympijská príprava prebehla v celku dobre, takmer celú som absolvoval v domácich podmienkach Tatranská Štrba- Štrbské Pleso.

Na Engadine 23.miesto,v sobotu ma čaká maratón v nórskom Oslo (11.3.2013)

Včera som sa vrátil zo švajčiarského Sankt Moritz, kde som absolvoval  Engadin maratón, ktorý sa bežal voľným spôsobom s dĺžkou 42km.

A je po majstrovstvách sveta... (6.3.2013)

V poradí moje 9. Majstrovstvá sveta nevyšli podľa mojich predstáv a s mojim maximom z 50km klasicky, kde som skončil na 34.m. nemôžem byť spokojný. 

Majstrovstvá sveta vo Val di Fieme sa začínajú.

V nedeľu večer som pricestoval do Val di Fieme spoločne s mojim kolegom Peťom Mlynárom a naším mini servisným tímom v zložení Ondrej Benka-Rybár a Stanislav Holienčík.

Pred majstrovstvami sveta s chrípkou v posteli.

Dva dni po návrate z ruského Soči, kde som absolvoval svetový pohár, som náhle dostal chrípku, ktorú teraz musím vyležať v posteli a čím skôr sa dostať do pohody.

Pozdrav z temného Kuusama

ozdravujem všetkých z fínskeho Kuusama. Je to mesto tesne pod severným polárnym kruhom. Blíži sa tu polárna noc. Preto ani veľmi neprekvapuje, že deň tu momentálne trvá maximálne štyri hodiny, zvyšných dvadsať hodín je tma. Aj tie štyri hodiny približne od 10.00 do 14.00 h je však len šero. No a momentálne je to tu ešte temnejšie, pretože neustále sneží.

Polovičná spokojnosť so štartom do sezóny

Tak už to mám za sebou. Kolotoč pretekov Svetového pohára sa rozkrútil počas víkendu v nórskom Beitostölene. V sobotu v úvodných pretekoch na 15 km voľnou technikou som skončil päťdesiaty piaty. Začiatky sezóny nemávam nijako bombastické, ale chcel som sa dostať aspoň do bodovanej tridsiatky. Priznávam, preteky som nezvládol technicky. Trať bola zľadovatená, nemohol som na nej vyžiť svoju najsilnejšiu stránku - silu nôh. Lyže boli veľmi dobre pripravene.

V sobotu prvýkrát naostro

Už túto sobotu 21. novembra sa v nórskom Beitostölene začína nový ročník Svetového pohára. Hneď na úvod je moja obľúbená pätnástka voľnou technikou a ja sa musím priznať, že by som veľmi chcel už v týchto pretekoch bodovať. Umiestnenie do tridsiateho miesta sa možno niekomu máli, ale ja mám stále pred očami svoje tradične slabšie začiatky sezóny, keď mi nejaký čas trvá, kým sa dostanem do správnej „prevádzkovej teploty". Vlani som napríklad nebodoval až do konca decembra. Teraz by som túto „tradíciu" chcel porušiť.

Na úvod 27. miesto v skvelej konkurencii

V úvodných pretekoch novej sezóny som v nórskom Beitostölene skončil na 15 km voľnou technikou dvadsiaty siedmy. Nemôžem skákať od radosti, ale myslím si, že to ani nebolo najhoršie. Už v predchádzajúcom odkaze som písal, že na tieto preteky vôbec nevylaďujem formu, idem na štart z plnej prípravy. Preto som lepší výkon a výsledok vlastne ani nemohol očakávať.

V sobotu mám prvý štart v sezóne, teším sa na pretekový adrenalín

V stredu som si dal darček k meninám :) - ukončil som záverečné sústredenie pred začiatkom sezóny, ktorá bude výnimočná, veď bude olympijskou. V Bruksvallarne v strednom Švédsku som absolvoval tri štvordňové mikrocykly. Najťažší bol ten posledný a to ma už v sobotu čaká prvý ostrý štart na pätnástke voľnou technikou.

Pozdravujem všetkých z Bruksvallarny

Tak už sa to dá počítať aj na hodiny, kedy sa začne pre mňa veľmi dôležitá sezóna. Výnimočná bude tým, že bude olympijská. Do Vancouveru ostáva ešte necelých sto dní, do začiatku Svetového pohára však už len dva týždne a čosi.

Už o tri týždne to vypukne

Presne tri týždne pred začiatkom novej sezóny Svetového pohára v behu na lyžiach odchádzam na sever Európy. V stredisku Bruksvallarna v strednom Švédsku neďaleko švédsko-nórskych hraníc absolvujem záverečnú časť prípravy pred úvodnými pretekmi, ktoré sa potom 21. novembra uskutočnia v nórskom Beitostölene. Do Beitostölenu sa z Bruksvallarny presuniem už 12. novembra a ešte pred začiatkom Svetového pohára si tam vyskúšam svoje sily a schopnosti a aj otestujem súperov vo FIS-ových pretekoch.

Letná príprava pred olympijskou sezónou je v plnom prúde

Po skončení zimnej sezóny som si 3 týždne oddýchol a letnú prípravu som začal v polovici mája. Už mám za sebou jedno 12-dňové sústredenie na rakúskom ľadovci Dachstein, ktoré som absolvoval koncom júna.

Na Tour de Ski sa chcem v porovnaní s vlaňajškom zlepšiť

Tak už je to tu. Hneď po Štedrom dni vo štvrtok ráno odchádzam na Tour de Ski, seriál pretekov, ktorý bude prvým vrcholom sezóny. Začíname v sobotu v nemeckom Oberhofe, potom nás čaká Praha, Silvestra a Nový rok oslávime pretekmi v Novom Meste na Morave a nakoniec sa presunieme do talianskeho Val di Fiemme, kde je na prvý januárový víkend naplánované finále.

Decembrová smola stále na mojich pätách

Tak som raz opäť decembrové preteky na 30 km nedokončil. Je to moje decembrové prekliatie, ktoré ma drží už niekoľko rokov. Za posledných päť sezón som štyrikrát v tomto období preteky nedokončil, raz som obsadil 43. miesto.

V Taliansku nám sparingov robia kamzíky

Ešte pred sezónou, keď som dával dokopy svoj program súťaží, som sa rozhodol, že preteky Svetového pohára v Kuusame posledný novembrový víkend vynechám. Namiesto toho som si naplánoval výškovú prípravu pred tridsiatkou, ktorá sa pobeží voľným spôsobom na Mikuláša 6. decembra vo francúzskom La Clusaz. Vo štvrtok 27. novembra sme sa celý slovenský tím presunuli zo Slovenska na vysokohorské sústredenie do talianskeho strediska Valsavarenche. Je to severozápadne od Turína neďaleko mestečka Aosta v nadmorskej výške okolo 1800 m.

Tak som na skok doma

Po pretekoch vo švédskom Gällivare som sa v noci z pondelka na utorok, lepšie povedané už v utorok zavčasu ráno, vrátil domov. Ale je to len na dva dni, to si stihnem tak akurát oprať veci. Vo štvrtok 27. novembra už odchádzam na výškovú prípravu do Talianska. Môj taliansky servisman mi poradil stredisko Valsavarenche severozápadne od Turína a aj mi tam vybavil cenovo prijateľné ubytovanie. Je to vraj malé stredisko, ale je vo výške 1800 m n.m. Práve to teraz potrebujem. Takmer štyri týždne som bol v nížine... Chodieval tam trénovať Kazach Vladimir Smirnov a to už bol nejaký pretekár. V súčasnosti sú tam často na príprave Nóri.

Na úvod Svetového pohára 32. miesto 1,8 s za bodovanou tridsiatkou

Tak to už prepuklo naplno. V prvých pretekoch nového ročníka Svetového pohára - behu na 15 km voľnou technikou vo švédskom Gällivare som skončil tridsiaty druhý. Uvedomujem si, že to nie je žiadny super výsledok, ale som spokojný. Myslím, že svoj výkon môžem hodnotiť pozitívne. Išlo sa mi oveľa lepšie ako pred týždňom na pretekoch FIS v Muoniu. Trať tu bola náročnejšia, členitejšia, to mi vyhovovalo. Boli to mimoriadne vyrovnané preteky. Všetkých tridsať bodujúcich sa zmestilo do jedinej minúty, ja som za víťazným Marcusom Hellnerom zo Švajčiarska zaostal o jednu minútu, jednu celú a jednu desatinu sekundy. Minútový odstup od víťaza naozaj nie je veľký. Na poslednú bodovanú priečku mi chýbalo 1,8 sekundy. Teší ma, že som dokázal v závere gradovať tempo. Škoda, že trať nebola ešte o niekoľko sto metrov dlhšia, možno by to vyšlo, pretože od prvého medzičasu som sa neustále posúval dopredu. Vzhľadom na to, že začiatok sezóny mávam vždy trochu pomalší, je to výsledok, od ktorého sa môžem odraziť vyššie. Ak by som to mal k niečomu prirovnať, tak asi k motoru auta, ktorý sa potrebuje zohriať, aby mohol naplno pracovať. No a dnes som to zohrial naozaj veľmi dobre.

V sobotu už naostro vo Svetovom pohári

V stredu 19. novembra som definitívne ukončil prípravu vo fínskom Muoniu, teraz sa to všetko môže začať. Hneď na druhý deň vo štvrtok sme sa celý slovenský tím presunuli o 350 km juhozápadne do švédskeho Gällivare (ešte stále za Severným polárnym kruhom), kde sa v sobotu začína nový ročník Svetového pohára. Na úvod máme na programe preteky na 15 km voľnou technikou. V nedeľu sa potom po takmer dvoch rokoch opäť postavíme na štart štafety na 4x10 km. Sme tu štyria, tak to vyskúšame. Okrem mňa budú bežať Ivan Bátory, Michal Malák a Peter Mlynár.

Štart v Muoniu v silnej konkurencii a zrejme aj mraze

Svoju záverečnú predsezónnu prípravu vo fínskom Muoniu za Severným polárnym kruhom ukončím štartom na víkendových pretekoch kategórie FIS. Trojdňové podujatie sa začne už v piatok šprintom klasickým spôsobom. V sobotu je potom na programe 15 km klasickým spôsobom a v nedeľu 15 km voľným spôsobom.

Trénujem vo Fínsku, spávam vo Švédsku, denne nabehám 60 km

Už niekoľkýkrát som si za miesto svojej záverečnej predsezónnej prípravy vybral stredisko Muonio za polárnym kruhom. Je to mestečko neďaleko švédsko-fínskych hraníc. Trénujem na tamojších tratiach, ale spolu s ostatnými reprezentačnými kolegami bývame v asi 15 km vzdialenom stredisku Rajamaa už vo Švédsku. Cesta autom na tréning a naspäť trvá okolo 20 minút. Využívam nielen výhodnejšie ceny ubytovania, ale aj časový posun. Vo Švédsku je totiž taký istý čas ako u nás, ale vo Fínsku je o hodinu posunutý dopredu. Každý deň niekedy aj dvakrát sa teda pohybujem v dvoch časových pásmach.

Príprava za polárnym kruhom sa začala

V sobotu 1. novembra som sa presunul zo Slovenska za polárny kruh do fínskeho Muonia, kde ma čaká záverečná príprava pred blížiacim sa začiatkom novej sezóny až do prvých pretekov Svetového pohára. Tie sa uskutočnia 22. novembra vo švédskom Gällivare.

Prípravu na ľadovci mám za sebou

Už sa pomaly blíži začiatok novej sezóny, a tak môžem pomaly bilancovať prípravu na ňu. Za sebou mám približne dve tretiny špeciálnej prípravy na snehu, počas ktorej som absolvoval tri sústredenia na rakúskom ľadovci Dachstein. Myslím, že môžem byť veľmi spokojný. Počas tohto obdobia som absolvoval aj dvoje preteky na kolieskových lyžiach - jedny v Slovinsku a druhé doma na Štrbskom Plese. Obidvoje som vyhral a čo ma teší - v nových traťových rekordoch.

Príprava na snehu v plnom prúde

Aj tento rok som opäť nadviazal na spoluprácu s Ivanom Hudáčom, ktorý je trénerom slovinskej reprezentácie v behu na lyžiach a mojím osobným trénerom už šiesty rok. Dohodli sme sa, že opäť absolvujem prípravu spolu so Slovincami. Tí mi, rovnako ako vlani, zabezpečia servis počas pretekov Svetového pohára a majstrovstiev sveta, ktoré budú v nasledujúcej sezóne v Liberci.

Davos tento rok vynechávam

Sezóna sa už definitívne a naplno rozbehla. Tomu predchádzala moja tvrdá príprava, jej veľkú časť a hlavne záver som absolvoval v slovinskej Rogle. Prvou previerkou mojej pripravenosti boli FIS-ové preteky v nórskom Beitostölene. V tvrdej konkurencii predovšetkým domácich bežcov týždeň pred ostrým začiatkom kolotoča pretekov Svetového pohára som na 15 km voľnou technikou skončil piaty, na druhý deň na 10 km klasicky som obsadil 9. miesto. Neboli to zlé výsledky, ale po týchto prípravných pretekoch som sa dostal do nečakanej krízy. Prišla na mňa únava a už ani na tréningoch sa mi nedarilo podľa predstáv. Odrazom toho boli dva iba priemerné výsledky v prvých pretekoch Svetového pohára. Najskôr opäť v Beitostölene na skejtovej pätnástke to bolo 29. miesto a o týždeň neskôr vo fínskom Kuusame 36. miesto na 15 km klasickou technikou.

Letnú prípravu som začal v spolupráci s Ivanom Hudáčom

Po vlaňajšej sezóne som mal od spokojnosti dosť ďaleko, pretože mi nevyšla podľa mojich predstáv. Aj preto som začal opäť spolupracovať so svojím bývalým trénerom Ivanom Hudáčom, ktorý bol mojím osobným trénerom v rokoch 2002 - 2006.

A mám po sezóne

Vo švédskom Falune som v predposlednú marcovú sobotu absolvoval posledné preteky tohtoročného seriálu Svetového pohára. V skiatlone som ešte potreboval zabojovať a získať čím viac bodov, aby som sa udržal v tzv. červenej skupine najlepších tridsiatich pretekárov, v ktorej som po majstrovstvách sveta v japonskom Sappore figuroval na 23. mieste. Do tohto hodnotenia sa v tomto roku počítalo posledných 17 pretekov z dlhých behov, vrátane dvoch najlepších výsledkov z Tour de Ski a majstrovstiev sveta. Pretekári, ktorí sa do nej dostanú, majú hradenú časť nákladov na pobyt a dopravu počas pretekov Svetového pohára v nasledujúcej sezóne.

Tour de Ski nebola celkom podľa mojich predstáv

V tejto sezóne bola do programu Svetového pohára bežcov na lyžiach zaradená nová súťaž - Tour de ski, ktorá mala pôvodne pozostávať z ôsmich pretekov počas desiatich dní v troch krajinách: Českej republike, Nemecku a Taliansku . Nepriaznivé teplé počasie, ktoré stále pretrvávalo v celej Európe, neumožnilo organizátorom v Novom Měste na Moravě usporiadať prvé dvoje úvodné preteky Tour, takže začiatok sa presunul do Nemecka a za zrušené preteky nebola žiadna náhrada . To ma dosť mrzelo, pretože z programu vypadla aj moja obľúbená korčuliarska pätnástka.

Už sa pripravujem za polárnym kruhom

Po náročnej letnej príprave som si nakrátko oddýchol pri mori v Turecku, aby som potom na rakúskom ľadovci Dachstein 9. septembra začal so špeciálnou prípravou na snehu. Na ľadovci som absolvoval prípravu dvakrát po dva týždne s týždennou prestávkou v Tatrách. Som rád, že môžem spokojne skonštatovať, že príprava dopadla dobre a podarilo sa mi dobre potrénovať. Mal som však menšie problémy so zubom, pre ktoré som sa musel na štyri dni vrátiť domov a potom cestovať späť na ľadovec.

Letnú prípravu som úspešne ukončil na Belmekene

Tento rok som sa rozhodol zavŕšiť letnú prípravu výškovým sústredením v Bulharskom stredisku Belmeken, ktoré sa nachádza vo výške 2000 metrov nad morom. Sústredenie som absolvoval už s mojim novým trénerom Petrom Bartoňom a tradične s mojimi kolegami Ivanom Bátorym a Michalom Malákom. Do nášho tímu pribudol aj biatlonista Pavol Hurajt, ktorý sa rozhodol s nami absolvovať celú letnú prípravu. Počasie nám prialo a za tri týždne pobytu sme ani jeden deň nezmokli, takže tréningový plán sa mi podarilo splniť na 100% a potrénovať k mojej spokojnosti. Čo sa týka tréningu zmena tento rok nastala v silovom tréningu, ktorý mi pripravil môj tréner na základe svojich skúsenosti z Ameriky , význam tejto zmeny by mal smerovať k zlepšeniu finišu v závere pretekov, kde som mal rezervy.

Začiatok novej sezóny bez trénera

Skončil sa 4-ročný olympijský cyklus a zároveň sa mi rozpadol celý realizačný tím. Tréner Ivan Hudáč odišiel do Slovinska, kde robí reprezentačného trénera ich A- družstva v bežeckom lyžovaní, servismen Štefan Lichoň taktiež prijal ponuku robiť pre Slovinský tím a fyzioterapeut Štefan Seman sa rozhodol si privyrobiť v Írsku. Naše sociálne zabezpečenie bolo slabé takže niet sa čo čudovať.

Zimná sezóna sa opäť začína

Po ukončení všeobecnej letnej prípravy v domácich podmienkach, sme absolvovali v septembri a októbri prípravu na snehu - dvakrát po dva týždne na rakúskom ľadovci Dachstein v kombinácii s lyžiarskym tunelom v Oberhofe. Začiatkom novembra sme odcestovali na záverečnú prípravu do Škandinávie. Keďže v celej Škandinávii boli teploty vysoko nad bodom mrazu a nikde nebol prírodný sneh, tak sme jeden týždeň strávili v snehovom tuneli vo švédskom Torsby. Potom sa počasie konečne umúdrilo a aj keď snežiť ešte stále nezačalo, aspoň teploty sa dostali na mínusové hodnoty a dá sa aspoň vyrábať technický sneh.

Generálka sa mi celkom vydarila

txt

Tour de Ski vynechávam, ideme sa pripravovať do Obertilliachu

txt

Na úvod 30. miesto na lyžiach z dvoch rôznych párov

Tak mám za sebou prvé preteky na snehu v novej sezóne. Na záver sústredenia v Muoniu na severe Fínska som skončil v pretekoch na 15 km voľnou technikou kategórie FIS tridsiaty. Nie je to žiadna sláva, ale určite ani prepadák. V Muoniu sa zišla skvelá konkurencia porovnateľná so Svetovým pohárom. Vôbec by ma neprekvapilo, keby niekto z tých, čo bežali v nedeľu v Muoniu, na budúci týždeň v sobotu zvíťazil v prvých pretekoch Svetového pohára vo švédskom Gällivare.

S lampou na hlave

Momentálne sa nachádzam na príprave asi 150 km nad severným polárnym kruhom vo fínskom stredisku Muonio. V tomto klimatickom pásme sa blížia polárne noci. Deň je čím ďalej kratší a svetla je tu aj počas dňa menej ako na Slovensku. Po zotmení môžeme vidieť aj polárnu žiaru, ktorá tu nie je ničím nezvyčajným.

V Holmenkollene som na 50 km klasicky skončil jedenásty

Po úspešnej klasickej päťdesiatke v Sappore, kde som skončil na výbornom 6.mieste, som si nenechal ujsť ani rovnakú trať v nórskej metropole Oslo. Bol to už môj 16. maratón v kariére. V Holmenkollene na predmestí Osla som na päťdesiatke štartoval už po siedmy raz, takže profil trate poznám veľmi dobre. Je veľmi členitý a myslím, že mi aj vyhovuje. V Osle som zaznamenal v posledných rokoch celkom dobre výsledky - v roku 2004 som skončil deviaty, o rok neskôr štvrtý, vlani som dobehol na 13. pozícii a aj tento rok musím skonštatovať, že sa mi tu celkom darilo, keď som obsadil 11. miesto.

Vo Švédsku končím tohtoročnú sezónu

Po návrate z majstrovstiev sveta v japonskom Sappore som sa doma zdržal len jeden deň a už sme cestovali na záverečné preteky Svetového pohára do Škandinávie. Takže doma som si to príliš neužil. Akurát som si stihol vybaliť veci, oprať a opäť sa zbaliť.

Do vianoc ešte dvoje preteky Svetového pohára

Po vydarenej trojtýždňovej príprave v severofínskom stredisku Muonio ma na úvod novej sezóny čakali dvoje individuálne preteky Svetového pohára - prvé 18. novembra vo švédskom Gällivare v mojej obľúbenej disciplíne na 15 km voľnou technikou. Preteky dopadli nad moje očakávanie a 13. miestom som si vylepšil svoje maximum v úvodných pretekoch sezóny, ktorým doteraz bolo 25. miesto z roku 1999. Vzhľadom k tomu, že som išiel do pretekov z hrubej prípravy, bol som so svojím vystúpením spokojný.

Peter Bartoň mojim osobným trénerom

Po odchode môjho trénera Ivana Hudáča som trénoval takmer dva mesiace sám a zároveň som hľadal nového trénera. Nebolo to jednoduché, pretože nový tréner musel zodpovedať nielen mojim, ale aj klubovým a zväzovým kritériám. Mojou podmienkou, ktoré tréner musel mať, boli schopnosti: jazykové, organizačné, servisné ( starať sa o mazanie stúpacej plochy na lyžiach ) a neposlednom rade mať kvalitné vedomosti ohľadom tréningu. Nakoniec sa nám podarilo zladiť názory s klubom a zväzom a výsledkom bol Peter Bartoň, ktorý po mesačnom zvažovaní prijal ponuku osobného a zároveň reprezentačného trénera. Peter pôsobil 4 roky v Amerike ako asistent trénera na tamojších univerzitách ( 2 roky- Aljaška a 2 roky Salt Lake City ) takže jeho trénerske skúsenosti boli pre mňa zaujímavé. Prišiel do styku aj s najlepšími americkými pretekármi. Tento bývalý bežec na lyžiach robil v súčasnosti zimný triatlon ( beh, horský bicykel, bežky ), kde získal tento rok pozoruhodné výsledky: 6. miesto na majstrovstvách sveta a 4.miesto na majstrovstvách Európy.

Sezóna je na konci

Sapporo - Japonsko - skiatlon 19. marca 2006

V japonskom Sappore sa konalo finále Svetového pohára a zároveň sa rozdeľovali posledné bodíky v tejto olympijskej sezóne. V Sappore sa na budúci rok budú konať majstrovstvá sveta v klasických lyžiarskych disciplínach, takže som tam odchádzal s očakávaním, ako to tam bude. Bežal sa môj obľúbený skiatlon (15 km klasickou technikou + 15 km voľnou technikou s hromadným štartom). Preteky sa už od začiatku nevyvíjali podľa mojich predstáv. Pomalé lyže na klasickom úseku a až dva pády, pri ktorých som dosť stratil, mi už nedali šancu výraznejšie zabojovať o tie najvyššie priečky. Konečné 27. miesto ma veľmi nepotešilo, zároveň som vypadol z "červenej skupiny", skončil som tri miesta pod čiarou so stratou 18 bodov na finančne zvýhodnenú TOP 30-ku.

Falun - Skiatlon a Oslo - 50km

Päť dní po olympiáde som vycestoval na preteky do Škandinávie, kde ma čakali moje silné disciplíny Skiatlon vo Švédskom Falune a slávna Holmenkolská 50-ka, ktorá sa tento rok bežala voľnou technikov. Chcel som ešte využiť formu do ktorej som sa dostal počas olympiády a získať čo najviac bodov do svetového pohára.

Olympiáda sa skončila, ešte ma čakajú troje preteky Svetového pohára v Škandinávii a Japonsku

Poslednou disciplínou na zimnej olympiáde v Turíne bola päťdesiatka voľným spôsobom s hromadným štartom. Veľmi som sa na ňu tešil a v podstate po skiatlone bola mojou druhou silnou disciplínou, v ktorej som mal šance na dobrý výsledok. Dva dni pred pretekami sa mi však zapálil zub a smola, ktorá sa so mnou ťahá už od začiatku prípravy, ma ani tentoraz neobišla. Do rána som mal opuchnutú sánku a, samozrejme, dostavili sa aj silné bolesti. Pohoda, ktorú som tak veľmi potreboval, bola zrazu preč. Absolvoval som vyšetrenie, kde mi zubný lekár v olympijskej dedine predpísal antibiotiká a nič iné mi nezostávalo, iba sa modliť, aby sa mi to všetko nezhoršilo a mohol som vôbec nastúpiť na štart. Našťastie, deň pred pretekami bolo všetko v poriadku.

Zdravím všetkých fanúšikov bieleho športu

Chcem sa v prvom rade ospravedlniť tým, ktorí dlho čakali na môj nový článok, ale zaskočili ma najskôr tie až príliš v našich médiách pretriasané "problémy" okolo zvýšenej hladiny hemoglobínu v mojej krvi (vďaka čomu som nemohol nastúpiť na štart v Davose) a potom ma čakali tri olympijské súťaže počas piatich dní, takže toho času bolo veľmi málo.

Ukončili sme prípravu na ZOH, pred Pragelatom ešte Davos

Dva dni po pretekoch Svetového pohára v nemeckom Oberstdorfe sme sa presunuli na záverečné vysokohorské sústredenie pred zimnými olympijskými hrami do talianskeho strediska Seiser Alm (2000 m.n.m.) neďaleko Bolzana. V tejto sezóne je to v poradí už šieste vysokohorské sústredenie. Naším cieľom bolo vyladiť formu a aklimatizovať sa na vysokohorské prostredie, v akom budeme súťažiť na olympiáde na tratiach v Pragelate asi 100 km od Turína.

Po dlhej prestávke mám opäť za sebou preteky Svetového pohára

Takmer dva mesiace trvalo, kým som opäť nastúpil na štart pretekov Svetového pohára. Celý december som vynechal, pretože som absolvoval náročnú výškovú prípravu a začiatok januára som zasa musel vynechať pre virózu.

Vynechávam aj Val di Fiemme

Najbližší svetový pohár absolvujem až 21. januára v nemeckom Oberstdorfe (15 km klasicky +15 km voľne). Preteky v "kráľovskom" skiatlone sa uskutočnia na tratiach, na ktorých sa konali minuloročné majstrovstvá sveta. Pôvodne som tieto preteky vôbec nemal v pláne, ale priedušky a nádcha po viróze na prelome rokov ma držali nezvyčajne dlho a taktiež som dosť zle reagoval na tréningovú záťaž po ochorení. To nakoniec rozhodlo o tom, že v talianskom Val di Fiemme najbližší víkend na 30 km voľným spôsobom ešte štartovať nebudem a vymenil som to za Nemecko. Ešte plánujem svetový pohár 4. februára vo švajčiarskom Davose, kde sú na programe preteky na 15 km klasicky. Do začiatku olympiády v Turíne teda absolvuje ešte dva sveťáky, čo by malo stačiť na to, aby som sa dostal do správnej pretekárskej pohody.

Preteky svetového pohára v Čechách a v Estónsku vynechávam pre virózu

Po príchode z vydarenej výškovej prípravy som deň pred Štedrým večerom absolvoval kontrolné preteky na Štrbskom Plese, ktoré som vyhral pred Ivanom Bátorym. Aj toto mi zdvihlo sebavedomie a začal som veriť, že na silvestrovských pretekoch Svetového pohára v Novom Meste na Morave môžem podať dobrý výsledok. Žiaľ, po absolvovaní pondelkového "štefanského" tréningu som sa cítil zle a mal som zvýšenú teplotu. Na druhý deň to bol už kašeľ a bolesť hrdla - skrátka klasická viróza. Od 27. decembra už netrénujem, ale liečim sa. Svetový pohár v Čechách vynechávam a s trénerom a lekárom sme sa dohodli, že bude lepšie, keď ani na ďalšie preteky SP do Estónska nevycestujem. Takže opäť riadny kopec smoly. Pevne verím, že čoskoro budem opäť v pohode a na Svetový pohár vo Val di Fiemme (14. januára) nastúpim.

Martin

Náročnú výškovu prípravu mám za sebou

Po dvoch týždňoch v Rakúskom Tauplitzalm sme sa presunuli ešte na jeden týždeň do slovinského strediska Rateče, kde pravidelne chodievame každý rok. Už aj po psychickej stránke bol tento posledný týždeň náročný, pretože za posledné dva mesiace som bol doma len tri dni a aj to boli dni plné zhonu, keďže ma doma čakalo veľa povinností. Napriek tomu do Slovinska chodievam veľmi rád, lebo sú tam veľmi dobré podmienky na tréning.

Realizačný tím porazil pretekárov

Keďže niektoré dni na sústredení sa zdajú byť nekonečné, záver sústredenia v Rakúskom Tauplitzalm sme si spestrili pretekmi medzi realizačným tímom ( tréner - Hudáč Ivan, servismani - Lichoň Štefan, Otčenáš Dušan, fyzioterapeut - Seman Štefan ) a pretekármi Bátory Ivan, Malák Michal a ja.

Kanadu som vynechal za výškovú prípravu

Po mesiaci stráveného v Škandinávii, kde sme absolvovali prípravu a prvé preteky svetového pohára sme si stihli doma vydýchnuť len 3 dni a už sme cestovali na ďalšie sústredenie. Ešte pred začiatkom svetového pohára sme sa spolu s trénerom rozhodli, že sveťáky v Kanade vynechávam, pretože prioritu tento rok sme si zvolili Olympijské hry v Turíne

Nevydarený vstup do sezóny

Za posledné roky sa stalo tradíciou, že prvé tri svetové poháre začínajú na severe v Škandinávií. Tento rok organizácia FIS pridelila prvý svetový pohár horskému mestečku Beitostolen, 250 kilometrov severne od hlavného mesta Nórska Oslo, kde sa bežalo 15 km klasicky. Ďalšie dva za polárny kruh do fínskeho Kuusama a tam sa bežalo 15 km klasicky a 15 km korčuľovaním.

Príprava na severe 2.11-16.11.2005

Ako každý rok aj tento sme začiatkom novembra odišli na prípravu za polárny kruh ( v zložení: pretekári - ja, Ivan Bátory, Michal Malák, tréner - Ivan Hudáč, fyzioterapeut - Štefan Seman, servismani- Štefan Lichoň a Dušan Otčenáš ), ktorá nasledovala po dvoch 14 dňových sústredeniach na ľadovci Dachstein v Rakúsku.