Trénujem vo Fínsku, spávam vo Švédsku, denne nabehám 60 km

Už niekoľkýkrát som si za miesto svojej záverečnej predsezónnej prípravy vybral stredisko Muonio za polárnym kruhom. Je to mestečko neďaleko švédsko-fínskych hraníc. Trénujem na tamojších tratiach, ale spolu s ostatnými reprezentačnými kolegami bývame v asi 15 km vzdialenom stredisku Rajamaa už vo Švédsku. Cesta autom na tréning a naspäť trvá okolo 20 minút. Využívam nielen výhodnejšie ceny ubytovania, ale aj časový posun. Vo Švédsku je totiž taký istý čas ako u nás, ale vo Fínsku je o hodinu posunutý dopredu. Každý deň niekedy aj dvakrát sa teda pohybujem v dvoch časových pásmach.

 

Moja príprava sa skladá z troch dní dvojfázového tréningu, po ktorých prichádza jeden deň voľna. Vtedy chodievam do sauny, ktorá tu na severe nesmie chýbať v žiadnom dome, na masáž a cvičím strečing. Snažím sa tým telo maximálne zregenerovať, aby bolo pripravené do ďalšieho trojdňového bloku.

Za jeden tréningový deň strávim s bežkami na nohách na snehu okolo 3,5 hodiny. Keď sa to prepočíta na vzdialenosť, nabehám približne 50 až 60 km.

Zatiaľ sa mi v príprave darí. Verím, že sa to odrazí už aj v prípravných FIS pretekoch, ktoré ma v Muoniu čakajú na konci tohto týždňa v nedeľu 16. novembra. Pobeží sa 15 km voľným spôsobom.

Martin   [ 10.11.2008 ]