Na úvod 30. miesto na lyžiach z dvoch rôznych párov

Tak mám za sebou prvé preteky na snehu v novej sezóne. Na záver sústredenia v Muoniu na severe Fínska som skončil v pretekoch na 15 km voľnou technikou kategórie FIS tridsiaty. Nie je to žiadna sláva, ale určite ani prepadák. V Muoniu sa zišla skvelá konkurencia porovnateľná so Svetovým pohárom. Vôbec by ma neprekvapilo, keby niekto z tých, čo bežali v nedeľu v Muoniu, na budúci týždeň v sobotu zvíťazil v prvých pretekoch Svetového pohára vo švédskom Gällivare.

Preteky sa išli v deväťstupňovom mraze, čo bolo v porovnaní s predchádzajúcimi extrémne mrazivými dňami, keď ortuť klesala pod mínus dvadsať, už prijateľné. Okruh bol pomerne jednoduchý, čo mi nehralo do kariet. Predsa len mám radšej členitejšie a teda náročnejšie trate. Organizátori pripravili iba štyriapolkilometrový okruh, bežali sme ho trikrát, teda spolu 13,5 km. Myslím, že som podal priemerný výkon, o čom svedčí aj môj odstup za víťazným Rusom Alexandrom Legkovom (1:15,92 min). Nie je to síce veľa, ale špička je veľmi vyrovnaná. Je to však pre mňa na začiatok sezóny typické, nejaký čas mi potrvá, kým sa dostanem do správnej pohody a formy. Zdá sa teda, že ani tento rok sa nevyhnem úvodu bez výraznejších výsledkov.

A ešte sa priznám k jednej veci. Keď sme balili veci pred odchodom na preteky, nechali sme v lyžiarni asi 15 km od Muonia jeden pár lyží. Až na štarte sme zistili, že sme zobrali dve lyže - každú z iného páru. Už nebolo času vrátiť sa do lyžiarne. S takýmito kombinovanými lyžami som teda absolvoval preteky. Tragédia to však nebola, pretože to boli lyže s veľmi podobnou stavbou. Dobre, že sa to stalo teraz, budem si nabudúce dávať lepší pozor. Na "sveťáku" by ma to totiž mohlo mrzieť oveľa viac.