Na Tour de Ski sa chcem v porovnaní s vlaňajškom zlepšiť

Tak už je to tu. Hneď po Štedrom dni vo štvrtok ráno odchádzam na Tour de Ski, seriál pretekov, ktorý bude prvým vrcholom sezóny. Začíname v sobotu v nemeckom Oberhofe, potom nás čaká Praha, Silvestra a Nový rok oslávime pretekmi v Novom Meste na Morave a nakoniec sa presunieme do talianskeho Val di Fiemme, kde je na prvý januárový víkend naplánované finále.

Od posledných pretekov v Davose som bol doma, prišlo také miniladenie formy. Trénoval som jednofázovo na Štrbskom Plese. Po takmer troch týždňoch strávených vo výškach okolo 2000 m n.m. v talianskom Valsavarenche, francúzskom La Clusaz a švajčiarskom Davose, kde som sa snažil urobiť "hrubú robotu", som sa teraz zameral na rýchlosť. Podmienky neboli ideálne, ale ja som si dokázal nájsť priestor na to, aby som mohol odtrénovať to, čo som potreboval. Ľudia starajúci sa o trate mi vychádzali v ústrety, vždy mi ochotne pripravili to, čo som chcel, za čo im patrí moje poďakovanie. Myslím, že môžem byť s tým, čo som urobil za posledný týždeň, spokojný.

Všetci sa ma pýtajú, čo chcem na Tour de Ski dosiahnuť. Ťažko mi je niečo predpovedať či sľubovať. Určite by som sa nerád zhoršil v porovnaní s predchádzajúcim ročníkom, v ktorom som skončil celkovo dvadsiaty piaty. Vlani som bol dvakrát v desiatke najlepších, rád by som to zopakoval aj tento rok. Bude to však pre mňa ťažšie. Zo štyroch "dlhých" pretekov sa trikrát beží klasickou technikou, mne viac vyhovuje skejt. Ale nebojím sa. Jedny preteky sú stíhačka, jedny s hromadným štartom, tam viem udržať kontakt s najlepšími. V poslednej etape - špecialite, ktorou je výbeh do vrchu, obhajujem vlaňajšie tretie miesto. Čo môžem sľúbiť, je, že budem bojovať zo všetkých síl, chcem sa odovzdať celý. Bude to poriadna zaberačka, ale verím, že pre mňa s dobrým koncom. Tak mi držte palce. Ak sa bude dať, budem sa ozývať aj počas Tour de Ski.

Martin [ 24.12.2008 ]

P.S. A všetkým, čo mi fandia, želám pekné Vianoce a úspešný vstup do nového roka.