Pozdravujem všetkých z Bruksvallarny

Tak už sa to dá počítať aj na hodiny, kedy sa začne pre mňa veľmi dôležitá sezóna. Výnimočná bude tým, že bude olympijská. Do Vancouveru ostáva ešte necelých sto dní, do začiatku Svetového pohára však už len dva týždne a čosi.

Príprava na sezónu vrcholí, jej záverečnú časť absolvujem v Bruksvallarne. Je to stredisko v strednom Švédsku neďaleko švédsko-nórskych hraníc. Pricestoval som sem ešte minulý týždeň spolu s ďalšími tromi kolegami z repre - Ivanom Bátorym, Mišom Malákom a Petrom Mlynárom. Servismani Ondrej Benka-Rybár a Radoslav Zima s trénerom Petrom Bartoňom a fyzioterapeutom Jakubom Benčom cestovali autami. Všetci spolu sme sa stretli v hlavnom meste Nórska Osle, odkiaľ nám to potom autami trvalo ešte asi päť a pol hodiny.

Bývame po štyroch v dvoch malých typických švédskych domčekoch, v ktorých máme všetko, čo potrebujeme vrátane sauny. K dispozícii máme okolo 40 kilometrov pravidelne upravovaných bežeckých tratí. Je tu 2,5-kilometrový okruh s umelým osvetlením, asi 7-8-kilometrový okruh s technickým snehom a ďalšie kilometre tratí s prírodným snehom. Je to perfektné, trate sú profilovo výborné. Na jednom okruhu je dokonca päť kilometrov dlhé stúpanie.

Po tréningu nám všetkým dobre padne masáž a sauna. Strava je tu typicky severská - často rybie a sobie mäso, zelenina, zemiaky, ryža, cestoviny a na stole nikdy nechýba chlieb s charakteristicky slaným maslom, ktoré nám všetkým veľmi chutí.

Počasie nám zatiaľ praje. Teploty nestúpajú nad bod mrazu ani cez deň, od príchodu nám tu každý deň pripadlo pár centimetrov čerstvého snehu. Dni sú tu o niečo temnejšie, na aké sme zvyknutí z domu, úplná tma nastáva okolo 16.30 h. Momentálne sa tu pripravuje aj kompletná švédska reprezentácia, čakáme aj príchod českej a poľskej výpravy na čele s víťazkou Svetového pohára Justynou Kowalczykovou.

V Bruksvallarne budem do 12. novembra. Potom sa všetci presunieme do Beitostölenu, kde sú v závere budúceho týždňa FIS-ové preteky. Tie budú pre mňa, ale aj pre organizátorov akousi generálkou pred pretekmi, ktorými sa tam 21. novembra začnú boje o krištáľový glóbus v olympijskej sezóne.

Tak mi držte palce, budem sa aj ďalej hlásiť s novinkami.

Martin [ 5.11.2009 ]