V sobotu prvýkrát naostro

Už túto sobotu 21. novembra sa v nórskom Beitostölene začína nový ročník Svetového pohára. Hneď na úvod je moja obľúbená pätnástka voľnou technikou a ja sa musím priznať, že by som veľmi chcel už v týchto pretekoch bodovať. Umiestnenie do tridsiateho miesta sa možno niekomu máli, ale ja mám stále pred očami svoje tradične slabšie začiatky sezóny, keď mi nejaký čas trvá, kým sa dostanem do správnej „prevádzkovej teploty". Vlani som napríklad nebodoval až do konca decembra. Teraz by som túto „tradíciu" chcel porušiť.

V Beitostölene som štartoval už niekoľkokrát. Po prvý raz som tu bol na pretekoch už v roku 1997. Nebolo to veru nič slávne, ale odvtedy som si tu dvakrát vo Svetovom pohári bodíky vybehal. Tak hádam sa mi to podarí aj teraz. Cítim sa dobre, cez týždeň sa mi na tréningu darilo, čo môžem považovať za pozitívne.

Počasie nie je ideálne. Minulý týždeň sa to tu končilo dažďom, od pondelka nám každý deň sneží, ale teploty sú stále okolo nuly. A na sobotu dokonca avizujú plusové hodnoty. Takéto počasie je najhoršie, aké môže byť. Čerstvo napadaný sneh sa začne v takýchto teplotách správať ako lepidlo. Nuž, technici sa budú musieť ukázať.

Zaujímavé bude určite už testovanie lyží. Pred sezónou som si práve na takýto „lepidlový" sneh zaobstaral tri páry nových lyží so špeciálnou štruktúrou skĺznice. Teraz prejdú naozajstnou skúškou.

Trate sú tie isté, na ktorých sa tu bežalo už pred dvoma rokmi. Vtedy som skončil dvadsiaty deviaty. Je to technicky náročné s množstvom zákrut, v ktorých treba veľa odšľapávať. Profil je tiež mimoriadne náročný. Na treťom kilometri päťkilometrového okruhu je najnepríjemnejšie stúpanie dlhé približne šesťsto metrov. Náročné profily mi však vyhovujú. Tak sa už teším na štart.

Držte palce, po pretekoch sa určite ozvem.

Martin [ 20.11.2009 ]