Pozdrav z temného Kuusama

ozdravujem všetkých z fínskeho Kuusama. Je to mesto tesne pod severným polárnym kruhom. Blíži sa tu polárna noc. Preto ani veľmi neprekvapuje, že deň tu momentálne trvá maximálne štyri hodiny, zvyšných dvadsať hodín je tma. Aj tie štyri hodiny približne od 10.00 do 14.00 h je však len šero. No a momentálne je to tu ešte temnejšie, pretože neustále sneží.

Prišli sme sem v pondelok z Beitostölenu. Do nórskeho hlavného mesta Oslo sme išli na kolesách, odtiaľ už letecky do Rovaniemi s medzipristátím v Helsinkách. Na letisku v Rovaniemi nás už čakali Peter Mlynár so servisným tímom, ktorí tých asi 1600 km absolvovali autom.

V nedeľu ma tu čakajú preteky na 15 km klasickou technikou. Je tu päťkilometrový okruh, ktorý absolvujeme trikrát. Poznám to tu, veď od roku 2002 sú tu na konci novembra pravidelne také malé majstrovstvá sveta. Veľké podujatie, na ktorom štartujú aj skokani a kombinátori, sa volá Nordic Opening a tradične sa tým definitívne začína sezóna lyžiarov - klasikov. V roku 2003 som tu skončil trinásty, o rok neskôr tridsiaty. Aj teraz by som sa rád zmestil do bodovanej tridsiatky. Vlani mi to ušlo o pár sekúnd, obsadil som 36. miesto.

Okruh je kopcovitý, náročný. Sú na ňom dve tiahle stúpania. To prvé je už na druhom kilometri, to druhé asi kilometer pred koncom. Určite to dá zabrať, veď na troch okruhoch nás tak čaká šesť výbehov do kopca. Favoritmi by mali byť špecialisti na klasiku - Čech Lukáš Bauer, Estónec Andrus Veerpalu, Nemec Axel Teichmann, no a samozrejme všetci Nóri, ktorí majú zvlášť reprezentantov na voľnú aj na klasickú techniku.

Trochu mám obavy aj z počasia. Ako som spomínal, stále sneží, ani na víkend nehlásia žiadnu zmenu. Teplota je však na tunajšie podmienky netradične vysoká - stále okolo nuly. Technici budú mať čo robiť. Veď namazať v snežení pri nulovej teplote je vždy alchýmia.

Minulý víkend som absolvoval „dvojboj" - najskôr v sobotu individuálne preteky na 15 km a potom v nedeľu prvý 10-kilometrový úsek štafety. Zobralo to dosť síl, ale verím, že do nedele budem zregenerovaný. Trénujem len jednofázovo, každý deň chodím na masáže. To by ma malo dostať do pohody.

Tak mi držte palce!

Martin [ 30.11.2009 ]