Nevydarený vstup do sezóny

Za posledné roky sa stalo tradíciou, že prvé tri svetové poháre začínajú na severe v Škandinávií. Tento rok organizácia FIS pridelila prvý svetový pohár horskému mestečku Beitostolen, 250 kilometrov severne od hlavného mesta Nórska Oslo, kde sa bežalo 15 km klasicky. Ďalšie dva za polárny kruh do fínskeho Kuusama a tam sa bežalo 15 km klasicky a 15 km korčuľovaním.

 

Ešte týždeň pred prvým sveťakom v Beitoslolene bolo teplo a bez snehu, ale našťastie sa počasie umúdrilo a teploty sa začali pohybovať okolo -3 °C, takže organizátori začali vyrábať umelý sneh a navážať na trať. Okrem umelého snehu dovážali nákladnými autami aj čerstvo napadnutý sneh asi z 20 kilometrov vzdialených hôr. Nakoniec urobili celkom dobrý 3,3 kilometrový okruh, aj keď dosť rovinatý čo mi moc nevyhovalo, pretože sa mi viac darí v kopcoch.

Už tri dni pred pretekom na meranom tréningu sa mi nedarilo a začala sa prejavovať zrejme únava z predchádzajúcej náročnej prípravy.

Preteky sa už od prvých medzičasov nevyvíjali v môj prospech a posledný kilometer pred cieľom som dostaval kŕče do stehien čo je na tak krátkej trati ako je 15 kilometrov pre mňa nezvyčajné. Nakoniec z toho bolo 60 miesto. Po vlaňajšej úspešnej sezóne to bolo pre mňa dosť veľké sklamanie.

Ďalšie preteky ma čakali o týždeň vo fínskom Kuusame. Prvý deň bola na programe klasická 15-ka, kde sa nám nepodarilo dobre navoskovať a už od začiatku pretekov mi začali lyže šmýkať a čím ďalej som sa začal prepadať na chvost štartovného poľa, nakoniec som sa rozhodol na 10 kilometri ukončiť preteky predčasne a tak ušetriť trocha síl na ďalšie preteky (15km korčuľovaním), ktoré ma čakali na druhý deň.

Na druhý deň sa preteky začali pre mňa vyvíjať už od prvého kilometra pozitívnejšie a po 8-tý kilometer som bežal stále v prvej 20-ke. No posledný 5 kilometrový okruh mi nevydržali sily a stratil som 20 sekúnd a prepadol som sa na 35 miesto, ale aj napriek tomu hodnotím tieto preteky pozitívne, pretože sa mi bežalo už lepšie a strata na 1. miesto bola 1min.13sekúnd čo nieje až tak veľa.

Zlý začiatok v úvode sezóny ma neminul ani tohto roku a moje doterajšie maximum, 25 miesto z roku 1999 som nevylepšil.

Martin