Kanadu som vynechal za výškovú prípravu

Po mesiaci stráveného v Škandinávii, kde sme absolvovali prípravu a prvé preteky svetového pohára sme si stihli doma vydýchnuť len 3 dni a už sme cestovali na ďalšie sústredenie. Ešte pred začiatkom svetového pohára sme sa spolu s trénerom rozhodli, že sveťáky v Kanade vynechávam, pretože prioritu tento rok sme si zvolili Olympijské hry v Turíne

Vynechal som prakticky moje obľúbené disciplíny ako je 15 kilometrov voľný spôsob a skiatlon ( 15km C + 15km V ), v ktorých som minulú sezónu stál na stupienku víťazov. Nakoniec mi to aj padlo vhod, pretože moja výkonnosť nebola taká akú som si predstavoval a najvhodnejší spôsob ako ju získať späť je kvalitný tréning. Preto sme 2.12. odišli na výškové sústredenie na dva týždne do Rakúskeho Tauplitzalm ( 1650m.n.m. ) a odtiaľ sa následne presunuli 14.12. na týždeň do Slovinského Rateče ( tam som vlani absolvoval prípravu pred mojimi úspešnými majstrovstvami sveta v Obersdorfe ), kde sme sa rozhodli pre hypoxickú komoru a tým zakončili náročné trojtýždňové vysokohorské sústredenie. Na Tauplitzalm boli snehové podmienky veľmi dobre, približne 1 meter snehu. Našli sme tam v celku dobre upravený 11 kilometrový okruh, aj keď miestami nerovný, čo mi robilo trochu problémy s technikou behu. Najviac však bolo problematické, že je tam množstvo zjazdoviek, ktoré sa križujú na niektorých miestach s bežeckými traťami, preto som musel byť v strehu, aby som sa nezrazil s lyžiarmi a nezranil sa.

Prvé dva týždne bola na programe objemová príprava zameranú na silovú vytrvalosť, aj keď intenzívne tréningy samozrejme nechýbali.

Tréningy boli veľmi náročné, ale podarilo sa mi ich dobre zvládnuť aj vďaka dobrému zdravotnému stavu a tak som z Rakúska odchádzal spokojný.

O závere sústredenia v Slovinsku budem informovať v ďalšom článku.

Martin