Náročnú výškovu prípravu mám za sebou

Po dvoch týždňoch v Rakúskom Tauplitzalm sme sa presunuli ešte na jeden týždeň do slovinského strediska Rateče, kde pravidelne chodievame každý rok. Už aj po psychickej stránke bol tento posledný týždeň náročný, pretože za posledné dva mesiace som bol doma len tri dni a aj to boli dni plné zhonu, keďže ma doma čakalo veľa povinností. Napriek tomu do Slovinska chodievam veľmi rád, lebo sú tam veľmi dobré podmienky na tréning.

Dedinka Rateče sa nachádza na severozápade Slovinska tesne na hraniciach s Talianskom v nadmorskej výške okolo 900. Obklopujú ju rozsiahle Alpy, neďaleko sa nachádza najvyšší vrch Slovinska Triglav (2864 m. n. m ). Nájdete tam približne 15 kilometrov dobre upravených tratí. Ďalšou možnosťou je náročnejší osemkilometrový okruh v neďalekom talianskom meste Tarvisio. Je to iba slabá štvrťhodinka jazdy autom a často sme túto možnosť využívali.

Tréning bol veľmi náročný aj vďaka hypoxickej komore, v ktorej som býval splolu s Ivanom Bátorym a Michalom Malákom. Hypoxická komora je špeciálne upravený apartmán (3 izby), kde je umelo vytvorený riedky vzduch, podobný ako vo vysokej nadmorskej výške. My sme si zvolili 2700 metrov nad morom, takže záťaž pre organizmus bola veľká. V tréningoch sme išli už viac do intenzity ako v Rakúsku. Únava sa pomaly hromadila a musím povedať, že tréningy ma dosť boleli. Boli aj také dni, kedy sme pre veľkú únavu museli spolu s trénerom zredukovať náročné tréningy. Ale aj napriek tomu som väčšinu tréningov zvládol dobre a verím, že ma to posunulo radikálne dopredu. Bolo by dobre, keby sa to odzrkadlilo už na pretekoch Svetového pohára v Novom Meste na Morave, kde sa bude bežať na Silvestra 15 kilometrov volným spôsobom.

Tak mi všetci držte všetky palce!

Prajem všetkým príjemné a šťastné prežitie vianočných sviatkov.

Martin