Zdravím všetkých fanúšikov bieleho športu

Chcem sa v prvom rade ospravedlniť tým, ktorí dlho čakali na môj nový článok, ale zaskočili ma najskôr tie až príliš v našich médiách pretriasané "problémy" okolo zvýšenej hladiny hemoglobínu v mojej krvi (vďaka čomu som nemohol nastúpiť na štart v Davose) a potom ma čakali tri olympijské súťaže počas piatich dní, takže toho času bolo veľmi málo.

 

O zvýšenej hladine hemoglobínu v mojej vzorke chcem dať v čo najkratšom čase na túto stránku odborné lekárske vyjadrenie niektorého z kompetentných lekárov, ktorí sa danej problematike rozumejú, pretože si myslím, že by som to nemal rozoberať ja. Chcem vás však všetkých ubezpečiť, že v žiadnom prípade nejde o doping. Články v novinách ma veľmi rozladili a už som sa rozhodol zaujať radikálnejší postup. Ak sa v médiách ešte objavia ďalšie nepravdivé informácie, že ide o doping, budem nútený riešiť veci súdnou cestou.

Teraz k tým krajším veciam. Momentálne sa nachádzam v olympijskej dedine Sestriere (približne 2050m n.m. ) a na tréningy dochádzam autobusom do 12 kilometrov vzdialeného Pragelata (cesta trvá asi 15 min), kde sa nachádzajú bežecké trate. V porovnaní s predchádzajúcimi olympiádami to nie je ďaleko. Napríklad na olympiáde v Salt Lake City pred štyrmi rokmi som dochádzal na trate až 80 kilometrov a trvalo to okolo 50minút. V olympijskej dedine máme v podstate všetko. Nechýba tu posilňovňa, malé obchodíky, internet a ďalšie vymoženosti. Strava je v celku dobrá, nechýbajú zelenina, ovocie, cestoviny, čo je nevyhnutné k dobrému výkonu a zdraviu. Aj keď to Taliani organizačne nestíhajú (napríklad problémy s dopravou) a veľa ľudí sa sťažuje, ja som tu celkom spokojný.

V krátkom čase ma tu čakali tri štarty: skiatlon (15 km klasickou technikou + 15 km voľnou technikou s hromadným štartom), tímšprint klasickou technikou (6x1,2km) a 15 kilometrov klasicky. Určite ste sa cez média dozvedeli, že som si nepočínal zle a ôsme miesta zo skiatlonu a tímšprintu naplnili moje ambície skončiť na olympiáde do desiateho miesta. Klasická pätnástka bola mojou doplnkovou disciplínou, v ktorej som mohol aj nemusel uspieť. Trochu slabší výkon a zlé voskovane ma posunulo na priemerné umiestnenie - 29. miesto. Samozrejme s týmito výsledkami sa neuspokojujem a ešte sa pokúsim zabojovať v mojej poslednej disciplíne na 50 kilometrov voľným spôsobom s hromadným štartom, ktorá ma čaká v záverečný olympijský deň (v nedeľu 26. februára) a pokúsim sa vylepšiť svoje doterajšie maximum na olympiáde. Okrem mojej najsilnejšej disciplíny skiatlonu v ktorom som skončil na 8. mieste, patrí aj päťdesiatka k mojim silnejším stránkam. Bude sa bežať päťkrát desaťkilometrový okruh. Je na ňom veľa ťažkých kopcov, čo robí tento okruh veľmi náročným. To by mi malo vyhovovať, pretože som skôr vrchár. Cítim sa zdravotne v poriadku a osemdňová pauza by mi mala stačiť na to, aby som po troch náročných disciplínách dobre zregeneroval a doplnil potrebnú energiu. Do 50-ky ma čakajú ešte dva merané tréningy, ktoré sú nevyhnutné pre kvalitný výkon, o ktorý sa v nedeľu pokúsim. Verím že vás - svojich priaznivcov nesklamem a pripravím vám pekný nedeľňajší zážitok. Držte mi palce, budem to potrebovať!

Martin