Falun - Skiatlon a Oslo - 50km

Päť dní po olympiáde som vycestoval na preteky do Škandinávie, kde ma čakali moje silné disciplíny Skiatlon vo Švédskom Falune a slávna Holmenkolská 50-ka, ktorá sa tento rok bežala voľnou technikov. Chcel som ešte využiť formu do ktorej som sa dostal počas olympiády a získať čo najviac bodov do svetového pohára.

 

Falun - Skiatlon

Ako ste sa už určite dozvedeli z médií najviac sa mi darilo v Skiatlone, kde som získal tento rok zatiaľ moje najlepšie umiestnenie a to 6. miesto. Organizátori tento rok skiatlon skrátili na 20kilometrov ( 10kmC + 10km V ) pretože o tri dni nato nás čakala 50-ka v Oslo. Bežali sa 6x3,3kilometrové okruhy v menej náročnom profile, čo mi až tak nevyhovovalo vzhľadom k mojim prednostiam v kopcoch, o to si toto 6.miesto vážim. Od začiatku bolo tempo veľmi rýchle a ako je už zvykom, vytvorila sa od začiatku až do konca dosť početná skupina pretekárov, kde sa čelo neustále menilo. Mojou pretekovou taktikou bolo urobiť únik v poslednom kopci vzhľadom na moje slabšie šprintérske schopnosti, ale tempo bolo vysoké a zrýchliť z neho bolo pre mňa nemožné. No napriek tomu som to vyskúšal a aspoň som si vytvoril vynikajúcu druhú pozíciu pred posledným zjazdom do štadióna, na štadión som prišiel dokonca prvý, ale neodolal som lepším šprintérom v cieľovej rovinke. Nakoniec aj so 6.miestom som bol spokojný. Prvých 20 pretekárov v 5-tich sekundách bolo doteraz najtesnejším rozdielom v Skiatlone vôbec, čo svedčí o momentálnej vyrovnanej konkurencií.

Oslo - 50km

Ako každý rok aj tento som sa do Oslo veľmi tešil vzhľadom na náročnú trať, ktorá sa tam bežala. Bežal sa 3 krát náročný kopcovitý 16,7 kilometrový okruh. Musím povedať, že je tu jedna z najnáročnejších 50-tok na svete. Za posledné dva roky sa mi tu darilo a dokonca vlani som tu obsadil pekné, aj keď dosť nepopulárne 4.miesto. Do pretekov som nastupoval ešte s malou svalovkou, ktorá bola dôsledkom skiatlonu z pred troch dní.

Lyže som si vybral dobre, pretože ani sneženie ktoré začalo až na 35. kilometri neubralo z kvality mojej rýchlosti dolu zjazdmi. V prvej polovici pretekov som sa trochu vytrápil a silou vôle som uvisel Čecha Magála a Taliana Santusa, ktorý ma už po 7. kilometri dobehli, ale nestrácal som na nádeji v dobrý výsledok, lebo Magál išiel priebežne na slušnom 3.mieste.

V druhej polovici trate som sa postupne prepracoval na 6.miesto, ale podcenil som občerstvenie a na dvoch oficiálnych občerstvovačkách som neobčerstvil, čo mi bolo nakoniec aj osudným. Na 46 kilometri sa dostavila silná dehydrácia a totálny úbytok energie, čo ma stálo posledné dva kilometre 2minúty ( je to veľmi veľa ). Posledné kilometre to bol pre mňa veľký boj a dokonca miestami som strácal videnie a zahmlievalo sa mi pred očami. Ešte hodinu dobehnutí som mal silnú triašku od zimy, ale aj takéto stavy prináša taká ťažká disciplína akou 50-ka je.

Momentálne sa chystám do Japonského Sappora, kde ma čaká finále svetového pohára. Sapporo bude aj zároveň dejiskom budúcich majstrovstiev sveta klasickom lyžovaní, takže idem tam aj zároveň na skusy a otestovať si trate. Verím že mi forma ešte vydrží a získam čo najviac bodov a zároveň sa posuniem vyššie v celkovom hodnotení svetového pohára