Sezóna je na konci

Sapporo - Japonsko - skiatlon 19. marca 2006

V japonskom Sappore sa konalo finále Svetového pohára a zároveň sa rozdeľovali posledné bodíky v tejto olympijskej sezóne. V Sappore sa na budúci rok budú konať majstrovstvá sveta v klasických lyžiarskych disciplínach, takže som tam odchádzal s očakávaním, ako to tam bude. Bežal sa môj obľúbený skiatlon (15 km klasickou technikou + 15 km voľnou technikou s hromadným štartom). Preteky sa už od začiatku nevyvíjali podľa mojich predstáv. Pomalé lyže na klasickom úseku a až dva pády, pri ktorých som dosť stratil, mi už nedali šancu výraznejšie zabojovať o tie najvyššie priečky. Konečné 27. miesto ma veľmi nepotešilo, zároveň som vypadol z "červenej skupiny", skončil som tri miesta pod čiarou so stratou 18 bodov na finančne zvýhodnenú TOP 30-ku.

Celkovo som vo Svetovom pohári skončil na 63. mieste a v dlhých behoch na 41. priečke, čo je oproti predchádzajúcej sezóne výrazné zhoršenie (vlani celkovo šestnásty a v dlhých behoch jedenásty). Bolo to ale ovplyvnené tým, že som z možných pätnástich pretekov absolvoval len sedem, teda ani nie polovicu a to je veľmi málo. Najprv som vynechal troje preteky v Kanade (moju obľúbenú skejtovú pätnástku, skiatlon a 30 km klasickou technikou), pretože v tom čase sme si naplánovali výškovú prípravu na rakúskom ľadovci Tauplitz. Potom som zase ochorel a po Novom roku som preto musel vynechať preteky Svetového pohára v estónskom Otepää a v talianskom Val di Fiemme (ďalšiu pätnástku voľnou technikou, tú istú trať klasicky a 30 km skejtom). No a aby toho nebolo málo, v Davose mi neodporučili štartovať pre zvýšenú hladinu hemoglobínu v krvi. Keď to tak zosumarizujem, vynechal som štyri moje obľúbené disciplíny, v ktorých som mal veľké šance na veľmi dobré umiestnenie. Takže smoly viac než dosť. No chuť som nestratil a všetko sa budem snažiť vynahradiť opäť v budúcej sezóne.

Majstrovstvá Čiech a Bohemia tour

Po návrate z Japonska som ešte dostal pozvánku do Čiech, kde sa v Horních Mísečkách neďaleko Liberca konali majstrovstvá Čiech. V úvodných pretekoch na 15 km klasickou technikou som skončil tretí, hneď na druhý deň som však na skejtovej pätnástke zvíťazil. Tieto preteky sa zároveň započítavali do celkového poradia Bohemia tour, ktorá pokračovala v ďalších dňoch skiatlonom na netradičných tratiach 6 + 6 km klasickou a voľnou technikou s hromadným štartom a tímšprintom voľnou technikou. Po dobrom vstupe v úvodných dvoch pretekoch som zvíťazil aj v skiatlone a s Ivanom Bátorym sme v tímšprinte obsadili druhé miesto. To mi stačilo na celkový triumf v Bohemia tour. Na 2. miesto som odsunul takého borca, akým je olympijský medailista z Turína Lukáš Bauer a tretí skončil Martin Koukal - majster sveta z roku 2003. So svojím vystúpením v Čechách som bol, samozrejme, veľmi spokojný.

Konečné poradie na Bohemia Tour (počitali sa tri najlepšie výsledky):

MUŽI:
1. Martin Bajčičák (SR) 44 bodov, 2. Lukáš Bauer 43, 3. Martin Koukal (obaja ČR), 40, 4. Ivan Bátory 38,... 10. Michal Malák 19, 28. Michal Jurčo (všetci SR) 2

JUNIORI:
1. Aleš Razým 43 bodov, 2. Ondřej Horyna (obaja ČR) 42, 3. Martin Otčenáš 40, 4. František Janečko (obaja SR) 38

ŽENY:
1. Alena Procházková (SR) 44 bodov, 2. Ivan Janečková 42, 3. Kamila Rajdlová (obe ČR) 42,... 10. Katarína Johansen (SR) 16

JUNIORKY:
1. Eva Nývltová 45 bodov, 2. Lenka Munclingerová 44, 3. Zuzana Rösslerová (všetky ČR),... 5. Barbora Suchánková 35, 9. Katarína Garajová (obe SR) 20

Čo ďalej?

Momentálne už veľa netrénujem, ale napriek tomu potiahnem tréning približne do 20. apríla a využijem výborné snehové podmienky, ktoré sú ešte v Tatrách. Záverečnými mojimi pretekami v sezóne budú 8. apríla skialpinistické preteky v Jasnej, kde idem viac-menej iba na skusy. Budú to vertikálne preteky, ktoré sa na Slovensku uskutočňujú prvýkrát. Preteky tohto typu mali svoju premiéru na majstrovstvách sveta v roku 2004 a odvtedy sa konajú každoročne. Beží sa len smerom hore a nie sú tam zaradené prvky zjazdového lyžovania. Môžu sa v nich teda uplatniť aj športovci z iných športov, tak som zvedavý, ako to zvládnem ja.