Do vianoc ešte dvoje preteky Svetového pohára

Po vydarenej trojtýždňovej príprave v severofínskom stredisku Muonio ma na úvod novej sezóny čakali dvoje individuálne preteky Svetového pohára - prvé 18. novembra vo švédskom Gällivare v mojej obľúbenej disciplíne na 15 km voľnou technikou. Preteky dopadli nad moje očakávanie a 13. miestom som si vylepšil svoje maximum v úvodných pretekoch sezóny, ktorým doteraz bolo 25. miesto z roku 1999. Vzhľadom k tomu, že som išiel do pretekov z hrubej prípravy, bol som so svojím vystúpením spokojný.

 

Druhé preteky ma čakali o týždeň neskôr 26. novembra vo fínskom Kuusame. Opäť boli na programe preteky na 15 km, ale tentoraz klasicky. Táto disciplína už nie je takou mojou silnou disciplínou, aj keď občas viem na nej prekvapiť. Pred štartom bolo mojím cieľom po dobrom výsledku v Gällivare aspoň bodovať, čo sa mi však nakoniec nepodarilo. Konečné 42. miesto bolo aj pre mňa trochu sklamaním. Nepodarilo sa mi ísť, ako sa hovorí, na plný plyn a nedokázal som vydať zo seba všetko. A sám som cítil, že ani technicky to nebolo najlepšie.

Po 35 dňoch za polárnym kruhom som sa vrátil na 6 dní na Štrbské Pleso, ale tamojšie snehové podmienky mi neumožňovali naplno trénovať. Preto som už v pondelok 4. decembra odcestoval do Rakúska do strediska Tauplitzalm (1650 m n.m.), kde je celkom kvalitne upravovaný 10-kilometrový okruh s veľmi dobrým členitým profilom. V Rakúsku sa budem pripravovať až do ďalších pretekov Svetového pohára, ktoré budú v stredu 13. decembra v talianskom Cogne. Opäť zaradili do programu 15 km klasicky, hoci pôvodne sme mali naplánovaný skiatlon - kombináciu behu klasickou a voľnou technikou. Skiatlon je moja obľúbená disciplína, ale nedostatok snehu neumožnil organizátorom pripraviť dostatočne dlhý a bezpečne široký okruh, na ktorom by sa tieto preteky mohli uskutočniť. Posledné preteky pred Vianocami budú v sobotu 16. decembra vo francúzskom La Clusaz. Tam ma čaká jedna z mojich obľúbených disciplín - 30 kilometrov korčuľovaním s hromadným štartom. Verím že nesklamem a podám kvalitný výkon.

Martin