Tour de Ski nebola celkom podľa mojich predstáv

V tejto sezóne bola do programu Svetového pohára bežcov na lyžiach zaradená nová súťaž - Tour de ski, ktorá mala pôvodne pozostávať z ôsmich pretekov počas desiatich dní v troch krajinách: Českej republike, Nemecku a Taliansku . Nepriaznivé teplé počasie, ktoré stále pretrvávalo v celej Európe, neumožnilo organizátorom v Novom Měste na Moravě usporiadať prvé dvoje úvodné preteky Tour, takže začiatok sa presunul do Nemecka a za zrušené preteky nebola žiadna náhrada . To ma dosť mrzelo, pretože z programu vypadla aj moja obľúbená korčuliarska pätnástka.

 

Tour bola jedným z vrcholov v tejto sezóne, takže mojím cieľom bolo umiestniť sa v celkovom poradí do desiateho miesta. Myslím, že to bolo aj celkom reálne. Po aj pre mňa tak trochu nečakane dobrom piatom mieste na klasickej pätnástke som sa posunul v celkovom poradí Tour na sedemnáste miesto so stratou dvadsiatich siedmich sekúnd na desiate miesto. Piate miesto v klasickej pätnástke bolo zatiaľ mojím maximom v tejto disciplíne vôbec, čo ma veľmi potešilo.

No sklamanie prišlo na klasickej tridsiatke, kde som "dostal" šesť minút na víťaza a tým som bol z hry o prvú desiatku definitívne von. Príčinou bol zlý výber lyží a totálne premazaná stúpacia zóna na lyžiach. Nepomohol ani šiesty najlepší čas z posledných pretekov, na ktoré som sa tešil, pretože trať bola situovaná v náročnom profile na zjazdovke do kopca. Konečné 34. miesto bolo pre mňa sklamaním.

Momentálne som mierne nachladnutý, takže zopár dní sa preliečim, oddýchnem si a potom sa začnem opäť pripravovať s hlavným cieľom na majstrovstvá sveta, ktoré ma čakajú koncom februára v japonskom Sappore. Najbližší Svetový pohár by som mal absolvovať 27. januára v estónskej Otepää, kde sa pobeží pätnásť kilometrov klasicky.

Martin