V Holmenkollene som na 50 km klasicky skončil jedenásty

Po úspešnej klasickej päťdesiatke v Sappore, kde som skončil na výbornom 6.mieste, som si nenechal ujsť ani rovnakú trať v nórskej metropole Oslo. Bol to už môj 16. maratón v kariére. V Holmenkollene na predmestí Osla som na päťdesiatke štartoval už po siedmy raz, takže profil trate poznám veľmi dobre. Je veľmi členitý a myslím, že mi aj vyhovuje. V Osle som zaznamenal v posledných rokoch celkom dobre výsledky - v roku 2004 som skončil deviaty, o rok neskôr štvrtý, vlani som dobehol na 13. pozícii a aj tento rok musím skonštatovať, že sa mi tu celkom darilo, keď som obsadil 11. miesto.

Nemal som síce najlepší deň, no napriek tomu som urobil maximum a dokázal som držať tempo s najlepšími. Po siedmich kilometroch ma dobehol o pol minúty za mnou štartujúci olympijský víťaz z Pragelata Talian Di Centa a až do konca sme spolupracovali. Chvíľu ťahal on, chvíľu ja a takto sme sa striedali.

Tento rok bolo novinkou prezúvanie lyží v boxoch. Po každom 16,7 km dlhom okruhu sme si mohli lyže vymeniť. Ja som menil po každom kole, čo sa nakoniec ukázalo ako správna taktika. V závere druhého okruhu mi začali lyže preklzávať a stálo ma to dosť síl. Bolo veľkým šťastím, že som ich mohol vymeniť. Záverečný okruh to už opäť bolo výborné. Lyže z prvého kola som použil aj v treťom kole, servismani mi ich však museli nanovo prevoskovať. Musím pochváliť prácu nového servisného tímu (Ondrej Benka-Rybár a Peter Kán), ktorému velil môj osobný tréner Peter Bartoň. Odviedli naozaj dobrú robotu. V časovej tiesni im taktiež pomohli pri prerábaní lyží do tretieho kola môj bývalý tréner Ivan Hudáč a bývalý servisman Štefan Lichoň, za čo im patrí vďaka. Myslím si, že keby im nepomohli, asi by to nestihli.

Momentálne sa pripravujem vo švédskom Falune kde ma čakajú v sobotu posledné preteky tejto sezóny, môj obľúbený skiatlon. Momentálne sú tu veľmi dobre pripravené dva päťkilometrové okruhy, na ktorých sa bude bežať aj v sobotu. Verím, že mi forma vydrží a ešte urobím na záver kvalitný výsledok.